Financial Planning Does Frugal Grocery Shopping Allow for Healthy Eating? Read the Article Open Share Drawer Share this:Click to share on Twitter (Opens in new window)Click to share on Facebook (Opens in new window)Click to share on Tumblr (Opens in new window)Click to share on Pinterest (Opens in new window)Click to share on LinkedIn (Opens in new window) Written by Mint.com Published Mar 15, 2013 3 min read Advertising Disclosure The views expressed on this blog are those of the bloggers, and not necessarily those of Intuit. Third-party blogger may have received compensation for their time and services. Click here to read full disclosure on third-party bloggers. This blog does not provide legal, financial, accounting or tax advice. The content on this blog is "as is" and carries no warranties. Intuit does not warrant or guarantee the accuracy, reliability, and completeness of the content on this blog. After 20 days, comments are closed on posts. Intuit may, but has no obligation to, monitor comments. Comments that include profanity or abusive language will not be posted. Click here to read full Terms of Service. The phrase “frugal grocery shopping” often brings to mind pictures of people purchasing the least healthy options out there, such as big bags of chips, 3-liter bottles of soda, and packages of processed baked goods. While you can get a lot of calories for a small amount of money and it often seems that you need to shell out a whole lot more to get the healthy options, it is possible to cut your grocery bill and improve your diet. In fact, the answer to the question “does healthy food cost more?” is more often than not a resounding no. Healthy Vs. Unhealthy Foods In 2012, the USDA’s Economic Research Service did a study to find once and for all the cost of eating healthy foods. The results may be surprising. What the team described as unhealthy foods, such as chips, soda and ice cream, were as expensive as meat and other sources of protein. The least expensive foods? Grains, dairy, and vegetables, in that order, followed by fruit. The foods were ranked by the price per portion size. Grains are the least expensive type of food whether you rank the foods by weight, portion size, or caloric content. The ranking includes all types of grains, from super healthy quinoa and brown rice to less healthy white rice and refined flours. While protein, such as chicken and red meat, ranked pretty high in the cost per portion area, you can find inexpensive types of protein. Beans and eggs are two examples of high protein foods that don’t cost much per serving. Getting the Most From Healthy Foods Of course, not all types of healthy food are the same. For example, if you only seek out food that is out-of-season or that’s sold at a high-end gourmet store, of course you’ll end up paying more. The best way to cut your grocery bill is to pick out locally grown, in season produce. If you want to save on your produce, check out your local farmer’s market or pick-you-own place. While farmer’s markets are often thought to be more expensive than the grocery store, they are usually considerably more affordable. The cost of eating healthy also goes up if you insist on only eating the finest cuts of meat. If you want to avoid hormones or other residues in your meat, but don’t want to pay the extra costs, your best option is to reduce the amount of meat in your diet. Organic, grass-fed beef or free range chickens tend to cost considerably more than the regular types. If you want to stick with organic without the high cost, go for organic eggs and organic dried or canned beans. More Frugal Shopping Tips Frugal grocery shopping means looking for the best deals on the healthiest foods. If fresh produce is very expensive where you live, look for frozen options. Frozen vegetables often cost less than fresh versions, especially in the off-season. Since the veggies are frozen at the peak of ripeness, you are getting the same nutrition as you would with fresh produce. If you shop the frozen section when veggies are on sale, you might be able to get a one pound bag of produce for just $1. Think “day old” or “almost past its prime” when shopping. The bread in the bakery section might be a little stale, but you can use it for toast or add it to soup without anyone noticing. Dairy products such as yogurt and milk are usually fine for a few days past their “sell by” dates. The produce in the reduced section is more often than not perfectly fine, if not a little worse for wear. If it’s too ripe to eat on its own, you can add it to baked goods, a smoothie or use it in a soup. What do you think? Does healthy food cost more where you live? “Does Frugal Grocery Shopping Allow for Healthy Eating?” was written by Kelly Anderson. Previous Post How Much Green Do Americans Spend on St. Patrick’s Day… Next Post 3 Little-Known Facts About Student Loan Debt Written by Mint.com More from Mint.com Browse Related Articles Mint App News Intuit Credit Karma welcomes all Minters! Retirement 101 5 Things the SECURE 2.0 Act changes about retirement Home Buying 101 What Are Homeowners Association (HOA) Fees and What Do They Cover? Financial Planning What Are Tax Deductions and Credits? 20 Ways To Save on Taxes Financial Planning What Is Income Tax and How Is It Calculated? Investing 101 The 15 Best Investments for 2023 Investing 101 How To Buy Stocks: A Beginner’s Guide Investing 101 What Is Real Estate Wholesaling? Life What Is A Brushing Scam? Financial Planning WTFinance: Annuities vs Life Insurance